Biskupija – ključni svjedok povijesti hrvatske države

Objavljeno:

16. prosinca 2024.

Kategorija:

Predavanja, Suradnja s ustanovama i udrugama, Priopćenja, Šta vi tamo kopate?

Biskupija – ključni svjedok povijesti hrvatske države

Posljednje ovogodišnje predavanje u sklopu projekta "Šta vi tamo kopate?" donosi priču o lokalitetu Crkvina u mjestu Biskupija u blizini Knina. Ova je lokacija jedno od najvažnijih hrvatskih ranosrednjovjekovnih arheoloških nalazišta i mjesto koje čuva ključne tragove hrvatske povijesti.

Lokalitet Crkvina odavno privlači pažnju istraživača i zaljubljenika u povijest. Iskopavanja su započela 1886. godine zahvaljujući fra Luji Marunu, jednom od pionira hrvatske arheologije, a tijekom više desetljeća raznih istraživačkih kampanja otkriveni su ostaci trobrodne bazilike sv. Marije, groblja i drugih arhitektonskih sklopova. Posebno su značajni nalazi poput starohrvatskih grobova i artefakata iz razdoblja od 9. do 11. stoljeća, koji svjedoče o bogatoj kulturnoj baštini ovog prostora.

Što ovaj lokalitet čini posebnim?

Arheološki lokalitet datiran je u period između 9. i 11. stoljeća, a s njega potječu neki od najreprezentativnijih nalaza hrvatskoga ranog srednjeg vijeka. Upravo ovdje otkriveni su ostaci trobrodne bazilike sv. Marije te pripadajuće dogradnje, koje svjedoče o visokom stupnju razvoja arhitekture toga doba. Tijekom istraživanja pronađeno je groblje s čak 124 groba unutar kojih je otkriveno desetak kneževskih grobova s nalazima oružja i luksuzne konjaničke opreme karolinške provenijencije.

Od 2008. do 2020. godine provedena su nova revizijska iskopavanja pod vodstvom dr. sc. Maje Petrinec i dr. sc. Ante Jurčevića, tijekom kojih je lokalitet ponovno dokumentiran i preventivno zaštićen. Ovi su radovi omogućili dublje razumijevanje kompleksnosti i značaja lokaliteta, koji je danas nezaobilazno mjesto za istraživanje hrvatskog ranosrednjovjekovnog identiteta.

O predavačima

Predavanje će održati upravo voditelji istraživanja na ovom lokalitetu. 

Dr. sc. Maja Petrinec

Muzejska savjetnica u Muzeju hrvatskih arheoloških spomenika u Splitu, stručnjakinja za srednjovjekovnu arheologiju i autorica brojnih znanstvenih radova i knjige o ranosrednjovjekovnim grobljima te voditeljica istraživanja na ključnim lokalitetima u Kninu, Drnišu i Vrlici.

Dr. sc. Ante Jurčević

Ravnatelj Arheološkog muzeja u Splitu i stručnjak za srednjovjekovnu arheologiju sudjelovao je u mnogim arheološkim iskopavanjima u Solinu i okolici (Klis-Klapavice, Rižinice) i okolici Knina (Biskupija, Orlić), a posebno su značajna velika revizijska istraživanja na znamenitom starohrvatskom nalazištu Kapitul kod Knina, kojima je inicijator i voditelj. Njegov rad fokusira se na ključne lokalitete hrvatske povijesti i njihov značaj u nacionalnom i širem kontekstu.

Pridružite nam se!

Predavanje će se održati u četvrtak, 19. prosinca 2024. u 18 sati u Staroj gradskoj vijećnici na Pjaci. Ovo je idealna prilika za sve zaljubljenike u povijest i arheologiju da iz prve ruke čuju priče o otkrićima, izazovima istraživanja i značenju Biskupije u kontekstu hrvatske povijesti.

Podsjetimo, „Šta vi tamo kopate?“ prvi je zajednički međumuzejski projekt javne arheologije u Splitu u kojem su se povezali Arheološki muzej u Splitu, Hrvatsko arheološko društvo, Muzej hrvatskih arheoloških spomenika i Muzej grada Splita, a posebno je prepoznatljiv po svojoj izvanrednoj popularnosti privlačeći široku javnost kojima je zajedničko zanimanje za povijest, ali i nova otkrića. "Šta vi tamo kopate?" sinonim je za dinamičnu razmjenu znanja između stručnjaka i šire javnosti te za osnaživanje interesa za kulturno-povijesnu baštinu. Program se odvija uz podršku Ministarstva kulture i medija RH te Splitsko-dalmatinske županije.

Ulaz je slobodan. Vidimo se na Pjaci!

Kategorije

Zadnje novosti