Izložba “Dugiš otok u rijeci vremena” otvorit će se u četvrtak, 6. travnja, u 19 sati u Sveučilišnoj galeriji, Ruđera Boškoviča 31, a ostaje otvorena do 1. svibnja 2023. godine. Izložba je rezultat suradnje Arheološkog muzeja u Splitu i Umjetničke akademije u Splitu, a autori su mag. sc. Damir Kliškić, viši kustos pretpovijesne zbirke u Arheološkom muzeju u Splitu i izv. prof. art. dr. sc. Miona Miliša i izv. prof.art. Mladen Čulić s Umjetničke akademije u Splitu.
Prapovijesno sojeničko naselje na Dugišu u Otoku kod Sinja, sondažno se istraživalo 1955.-1956. godine od strane Arheološkog muzeja u Splitu. Radi se o jedinom do sada istraživanom sojeničkom naselju u čitavoj Dalmaciji. Prema arheološkom materijalu koji je prikupljen, ovaj lokalitet pokazuje kontinuitet življenja od srednjeg brončanog doba (1700-1300 g. pr. Kr.) pa do u antički period, kako pokazuju primjerci novca iz 1.-5. st. po. Kr. Glavni cilj ove izložbe je predstaviti splitskoj i široj javnosti jedan vrlo specifičan i do sada malo poznat oblik naselja iz pretpovijesnih vremena, a to je sojeničko naselje, kroz dio originalne materijalne ostavštine u periodu od srednjeg brončanog do mlađeg željeznog doba. Na izložbi će biti predstavljeni brojni metalni, keramički, koštani i kameni predmeti koji dočaravaju razne gospodarske i društvene aktivnosti u navedenom periodu. Uz originale na izložbi će biti predstavljeno 18 kopija posuda koje su izrađene prema 18 originalnih keramičkih predmeta s ovog lokaliteta.
Iste su izradili studenti Odsjeka za konzervaciju - restauraciju Umjetničke akademije u Splitu i koji su bili tema za dva diplomska rada obranjena 2017. godine. Isto tako će se prezentirati rezultati FT-IR analize koji su izvršeni na uzorcima keramike iz Dugiša od strane izv. prof. dr. sc. Ivice Ljubenkova s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta.
Izložba je ostvarena uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske uz suorganizaciju Sveučilišne galerije Sveučilišta u Splitu.