Uoči proslave blagdana Sudamje, Arheološki muzej u Splitu zajedno s Riznicom splitske katedrale i ove godine nastavlja s edukativnim programom čiji je cilj proučiti muzejsku baštinu i salonitanske ruševine u potrazi za odgovorom na pitanje: Tko je bio sveti Duje?
Sudjelovanje je besplatno no uz obaveznu prijavu putem online formulara koji ćete pronaći u nastavku.
RASPORED AKTIVNOSTI
Subota, 5. travnja 2025. – Program za širu javnost. Prijavite se OVDJE
Subota, 12. travnja 2025. – Obiteljska avantura za djecu (uzrast 6-9 godina) i roditelje. Prijavite se OVDJE
Subota, 26. travnja 2025. – Program za širu javnost. Prijavite se OVDJE
Subota, 3. svibnja 2025. – Obiteljska avantura za djecu (uzrast 6-9 godina) i roditelje. Prijavite se OVDJE
Detalje programa za široku javnost pronađite OVDJE.
Detalje obiteljske avanture pronađite OVDJE.
Ne propustite priliku za jedinstvenu avanturu kroz povijest i kulturu Splita i Salone!
Poveznica Splita i Salone kroz lik sv. Dujma
Sv. Dujam, poznat i kao sv. Domnio, bio je salonitanski biskup i mučenik koji je živio u drugoj polovini 3. stoljeća - početak 4. stoljeća. U vrijeme vladavine cara Dioklecijana, kada su kršćani bili podvrgnuti brutalnim progonima, sv. Dujam je pogubljen u salonitanskom amfiteatru, a njegova smrti datirana je 10. travnja 304. godine. Pokopan je na groblju koje je danas poznato kao Manastirine, a na biskupskoj stolici naslijedio ga je njegov nećak Prim, koji je kasnije pokopan uz Dujmov grob. Dujmovo mučeništvo odigralo je ključnu ulogu u oblikovanju i razvoju kršćanske zajednice u Saloni, tada glavnom gradu rimske provincije Dalmacije i jednoj od važnih metropola Rimskog Carstva.
Grob sv. Dujma nalazi se dakle upravo u Saloni, na lokalitetu poznatom kao Manastirine, jednom od najvažnijih ranokršćanskih arheoloških nalazišta. U vrijeme ranog kršćanstva mnogi su željeli biti pokopani što bliže sv. Dujmu, vjerujući da će im blizina njegovog groba osigurati duhovnu zaštitu, a možda i spasenje. Pokapanje u neposrednoj blizini sv. Dujma odražavalo je duboku povezanost tih ljudi s kršćanskom vjerom. Iako su prošla stoljeća, Manastirine i dalje ostaju snažan simbol vjere i trajne povezanosti s baštinom koja čini temelj kulturnog identiteta ovog područja. Prilikom posjeta, obratite pažnju na dijelove Manastirina gdje se nalaze brojniji grobovi, jer su upravo ti dijelovi najbliži epicentru - grobu sv. Dujma kojem je gravitirala rana kršćanska zajednica.
Nakon pada Salone u 7. stoljeću, mnogi njeni stanovnici potražili su utočište u palači iz koje je vremenom iznikao novi centar života - grad Split. U tom je kontekstu sv. Dujam postao simbol kontinuiteta, duhovni vođa i zaštitnik ove nove zajednice što potvrđuje i činjenica da su njegove relikvije prenesene iz Salone u carski mauzolej koji je pretvoren u kršćansko svetište, a danas ga poznajemo kao splitsku katedralu. Ove relikvije nisu samo odraz vjerske baštine, već i želje da se očuva i poveže duhovna baština čije nas naslijeđe nastavlja oblikovati i danas.
Arheološki muzej u Splitu – čuvar naslijeđa sv. Dujma
Arheološki muzej u Splitu čuva dragocjene spomenike koji svjedoče o postojanju sv. Dujma. Ovi spomenici ne samo da razotkrivaju značaj sv. Dujma, već nam i pomažu rekonstruirati život prvih kršćanskih zajednica.
Jedan od najvažnijih artefakata svakako je Nadgrobna menza biskupa Domnija (sv. Dujma) koja se sastoji od devet ulomaka. Osam od njih čini rubni dio menze s elegantno profiliranim rubom, dok jedan ulomak sadrži natpis u dva retka, u kojem se spominje salonitanski biskup Domnije – sv. Dujam. Okvir menze ukrašen je dvostrukim rebrastim ukrasom, a slova su odvojena hederama, prikazima listova bršljana.

Natpis na menzi glasi:
Restitucija: [d(e)p(osi)]t(us) Domn[io ep(isc(opus)] / mar [di]e IIII id[us april(es)].
Prijevod: Ovdje leži mučenik i biskup Domnije, pokopan četiri dana prije aprilskih ida (10. travnja).
U Saloni, uz grob sv. Dujma, svakako treba naglasiti Sarkofag biskupa Prima kojega možete vidjeti na Manastirinama, južno od groba biskupa Domnija. Na prednjoj strani sanduka uklesan je natpis u tri retka, koji nam otkriva da je biskup Prim bio nećak sv. Dujma. Ovaj sarkofag važan je dokaz o povezanosti između ove dvije povijesne osobe, ali i o kontinuitetu kršćanske zajednice u Saloni.
Svi ovi spomenici, koji se danas čuvaju u Arheološkom muzeju u Splitu, svjedoče o postojanju sv. Dujma i njegova naslijeđa, te su ključni za razumijevanje razvoja ranokršćanske baštine na ovom području.

Zašto 7. svibnja?
Sv. Dujam odnosno sv. Domnio pogubljen je, prema povijesnim izvorima, 10. travnja 304. godine, no njegov dan slavi se 7. svibnja. Zašto? Ovaj datum odabran je kako bi se omogućilo njegovo svečano obilježavanje i štovanje u crkvenom kalendaru, a s obzirom da inicijalni datum, 10. travnja, često pada u vrijeme korizme. Ovaj dan posvećen njegovom mučeništvu i kanonizaciji, duboko je ukorijenjen u tradiciji, simbolizirajući trajnu povezanost sv. Dujma i njegovog naslijeđa sa zajednicom.