Održano predstavljanje knjige dr. sc. Sanje Ivčević, 'Rimska vojna oprema iz doba principata u međuriječju Krke i Cetine'

Objavljeno:

31. listopada 2024.

Kategorija:

Predstavljanja, Priopćenja, Monografije, Katalozi i monografije

Održano predstavljanje knjige dr. sc. Sanje Ivčević, 'Rimska vojna oprema iz doba principata u međuriječju Krke i Cetine'

Split, 30. listopada 2024.Arheološki muzej u Splitu sinoć je bio domaćin izuzetno posjećene promocije knjige 'Rimska vojna oprema iz doba principata u međuriječju Krke i Cetine', autorice dr. sc. Sanje Ivčević, muzejske savjetnice Kasnoantičke zbirke. Pred punom dvoranom, ljubitelji arheologije i povijesti imali su priliku uroniti u fascinantan svijet rimskih vojnih predmeta koji su oblikovali svakodnevni život i društvo u Dalmaciji.

Ova znanstvena publikacija, koja je privukla široku publiku, nije zanimljiva samo stručnjacima već i općoj javnosti, čime potvrđuje svoju vrijednost kao most između akademskog svijeta i šire zajednice.

U uvodnom dijelu, dr. sc. Ante Jurčević, ravnatelj Arheološkog muzeja u Splitu, srdačno je pozdravio sve prisutne u ime institucije domaćina te s ponosom najavio predstavljanje ove važne publikacije, čestitajući autorici dr.sc. Sanji Ivčević, urednici knjige dr.sc. Jeleni Jovanović kao i cijelom timu koji je sudjelovao na ovom iznimno važnom projektu. Posebno je naglasio dugogodišnju suradnju autorice dr.sc. Sanje Ivčević i profesora Tončinića na sustavnom arheološkom istraživanju rimskog vojnog logora Tilurium u Gardunu kraj Trilja. „Na temelju tipološko-kronološke analize preko 500 nalaza vojne opreme te navođenjem analognih primjeraka s prostora ostalih provincija Rimskog carstva, kolegica Ivčević je dala jasan uvid u navedeno područje u kontekstu rimskih vojnih nalaza na području Europe. Zahvaljujem i čestitam kolegici Sanji Ivčević koja je ustrajnim radom uspjela realizirati ovu knjigu te je na jedan suvremen i znanstveni način prezentirala hrvatsku arheološku baštinu kao i Arheološki muzej u Splitu na najvišoj razini.“ – naveo je ravnatelj Arheološkog muzeja u Splitu.

Izv. prof. dr. sc. Domagoj Tončinić, dekan Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, ujedno i jedan od prezentera, kroz temeljitu analizu knjige, pohvalio je autoričin predani rad koji se ogleda u visokoj kvaliteti predstavljene publikacije. "Istraživanje dr.sc. Sanje Ivčević pokazalo je da općepoznata slika o razmještaju rimskih postrojbi u Dalmaciji, dijelom ne nalazi potvrdu rimske vojne opreme i naoružanja te da rimsku vojsku u Dalmaciji odnosno njene logore moramo tražiti i na drugim mjestima. Dodatno, ovo djelo doprinosi dataciji prisustva rimske vojske u Dalmaciji, Naime, datacija nekih predmeta, obrađenih u ovoj knjizi, pokazuje da je Tilurij bio rimsko vojno uporište i prije nego je na tom mjestu VII. legija podigla rimski logor. Zahvaljujući tome mi danas ove nalaze tražimo i nalazimo na mjestima na kojima prije nismo ni pretpostavljali da je rimska vojska bila. Zahvaljujući ovim istraživanjima pomalo se mijenja slika o rimskoj vojsci u Dalmaciji te mi je iznimno drago što kolegica Ivčević u tome aktivno sudjeluje i svojim radom značajno doprinosi.” - izjavio je Tončinić.

Dr. sc. Marko Dizdar, ravnatelj Instituta za arheologiju u Zagrebu, također prezenter knjige, naglasio je važnost ovog djela kazavši: "Ova knjiga nadilazi granice Hrvatske, donoseći nove spoznaje o rimskoj vojnoj prisutnosti, a s obzirom da se radi o univerzalnoj globalnoj temi , privući će stručnjake koji se bave ovom temom na cijelom području rasprostranjenosti Rimskog carstva. Zbog toga je odluka napraviti ovakvu knjigu iznimno teška, no kolegica Sanja Ivčević iznimno ju je uspješno realizirala na čemu joj iskreno čestitam.”   

Dr. sc. Sanja Ivčević istaknula je da je ova knjiga rezultat njenog dugogodišnjeg istraživanja koje je kulminiralo doktorskom disertacijom upravo na ovu temu, a zatim i ovom knjigom. U svom se govoru posebno zahvalila svima koji su sudjelovali u njenom nastajanju.

Večer u Arheološkom muzeju u Splitu ispunila je prostor posebnom energijom, kakvu smo i navikli u ovoj, najstarijoj muzejskoj instituciji u Hrvatskoj. Odmicanjem večeri postajalo je sve jasnije kako je Arheološki muzej u Splitu još jednom potvrdio svoj status snažne platforme za znanstveni i kulturni dijalog, promičući kontinuirano arheologiju kao ključni putokaz ka razumijevanju bogate povijesti Dalmacije.

Ova promocija nije bila samo predstavljanje knjige. Bila je to proslava strasti prema arheologiji, povijesti i istraživanju te prema očuvanju kulturne baštine. Dugo na promociji jedne znanstvene publikacije nije viđen ovoliki odaziv, što svjedoči o širokom interesu za ovu važnu temu, ali i o dubokom poštovanju prema kulturno-povijesnoj baštini koju Arheološki muzej u Splitu neumorno promiče.

Za sve one koji žele dublje zaroniti u povijest Dalmacije kroz utjecaj rimske vojske na našem području, knjiga dr.sc. Sanje Ivčević "Rimska vojna oprema iz doba principata u međuriječju Krke i Cetine” može se nabaviti u Arheološkom muzej u Splitu.