Danilo: Ključni Lokalitet Neolitika i Priča o Najstarijem Siru na Svijetu

Objavljeno:

2. prosinca 2024.

Kategorija:

Predavanja, Radionice i edukacije, Suradnja s ustanovama i udrugama, Priopćenja, Šta vi tamo kopate?

Danilo: Ključni Lokalitet Neolitika i Priča o Najstarijem Siru na Svijetu

U četvrtak, 05. prosinca 2024., s početkom u 18 sati u Staroj gradskoj vijećnici na Pjaci u Splitu, pridružite nam se na predavanju o jednom od najfascinantnijih arheoloških lokaliteta ne samo u Dalmaciji i Hrvatskoj, već u svjetskim okvirima - DANILO!

Danilo, smješteno u plodnom Danilskom polju, oko 15 kilometara istočno od Šibenika, jedno je od najznačajnijih arheoloških lokaliteta na istočnoj obali Jadrana. Poznato je ne samo po svojoj bogatoj povijesti već i po jedinstvenoj danilskoj kulturi, koja je nazvana upravo po ovom području. Ovaj lokalitet simbolizira ključni prijelazni period u razvoju ljudskog društva – neolitik ili mlađe kameno doba.

Danilska Kultura: Početak Neolitika na Jadranu
Prvi značajni arheološki radovi u Danilskom polju započeli su 1950-ih godina. Iskopavanja su otkrila ostatke rimskog grada Ridera, ali su ubrzo pažnju privukli i nalazi iz još starijeg razdoblja – neolitika. Posebno su važna otkrića u blizini bunara Bitinj, gdje je pronađeno neolitičko naselje s iznimno zanimljivim keramičkim posuđem. Ove posude, izrađene u stilu dotad nepoznatom u arheološkoj literaturi, postale su simbol kulture koja je nazvana "Danilska kultura".

Danilska kultura datira iz razdoblja između 5300. i 4900. godine pr. Kr., a njeni nalazi otkrivaju bogatu sliku svakodnevnog života prvih trajnih naselja na ovom području. Zahvaljujući međunarodnim interdisciplinarnim istraživanjima, znanstvenici su uspjeli rekonstruirati aspekte života tadašnjih stanovnika: od poljoprivrednih i stočarskih praksi do izrade posuđa, oruđa i nakita, kao i trgovinskih veza s udaljenim regijama.

Najstariji Sir na Svijetu
Jedno od najzanimljivijih otkrića vezanih uz Danilo i šire šibensko područje je dokaz o proizvodnji sira prije više od 7.000 godina. Ova revolucionarna tehnologija prehrane identificirana je analizom keramičkih fragmenata pronađenih na lokalitetima Danilo i Pokrovnik. Fragmenti posuda, koje imaju karakterističan porozni dizajn, korišteni su kao cjedila za odvajanje sirutke od skuta, što je omogućilo proizvodnju sira.

Istraživanje je uključivalo međunarodni tim znanstvenika iz institucija poput Sveučilišta Heriot-Watt, Penn State, Rochester Institute of Technology, ali i Muzeja grada Šibenika. Koristeći suvremene metode, uključujući analizu masnih kiselina i datiranje ugljikom, dokazano je da su ovi fragmenti povezani s najstarijom poznatom proizvodnjom sira. Ovaj prehrambeni inovativni proces značio je veliku promjenu za tadašnje populacije omogućivši im proizvodnju dugotrajnijih i transportabilnijih prehrambenih proizvoda, čime su osiguravali prehrambenu stabilnost tijekom cijele godine.   

Ritoni i kulturni simbolizam
Među najpoznatijim nalazima danilske kulture su ritoni – keramičke posude čudnovatih oblika koje su imale važnu ulogu u svakodnevnom i ritualnom životu zajednice. Pretpostavlja se da su ritoni mogli biti povezani s konzumacijom mliječnih proizvoda, uključujući sir i mlijeko, ali i s ceremonijalnim praksama. Njihova simbolička i praktična funkcija daje vrijedan uvid u kulturne i duhovne aspekte danilske zajednice.

Značaj današnjih istraživanja i predavač
U posljednjih dvadeset godina, istraživanja neolitičkog Danila intenzivirala su se kroz niz međunarodnih projekata u kojima je aktivno sudjelovao Muzej grada Šibenika. Voditelj istraživanja na ovom području, Emil Podrug, arheolog i muzejski savjetnik u Muzeju grada Šibenika, kroz dugogodišnji rad otkrio je mnoštvo informacija o životu u neolitiku. Uz Danilo, istraživao je i druge značajne lokalitete poput Velištaka i Konjevrata, proširujući naše razumijevanje prapovijesti.

Međunarodna istraživanja pokazuju da su neolitičke zajednice na šibenskom području bile među prvim trajnim naseljima na istočnom Jadranu. Njihova poljoprivredna i stočarska praksa, tehnološka inovacija u obradi keramike i proizvodnji mliječnih proizvoda te trgovina s udaljenim regijama odražavaju razinu razvoja koja je obilježila početak jedne nove ere u ljudskoj povijesti.

Čuvari prapovijesne ostavštine
Danilo ostaje jedan od najvažnijih arheoloških lokaliteta u Hrvatskoj, a njegovo proučavanje nastavlja donositi nova saznanja o našoj prapovijesti. Kroz predavanja, izložbe i publikacije, stručnjaci poput Emila Podruga dijele ove fascinantne priče s javnošću, omogućujući svima da se povežu s dalekom prošlošću i razumiju ključne trenutke razvoja ljudskog društva, a 05. prosinca 2024. godine u goste nam stiže upravo kolega Emil Podrug koji će održati predavanje upravo na temu o fascinantnom Danilu. 

Predavanje će moderirati dr.sc. Jacqueline Balen, voditeljica Pretpovijesnog odjela Arheološkog muzeja Zagreb te predsjednica Hrvatskog arheološkog društva. 

Ovo predavanje dio je serije popularno-arheoloških predavanja pod nazivom „Šta vi tamo kopate?“, koju organizira Arheološki muzej u Splitu u suradnji s Hrvatskim arheološkim društvom, Muzejom hrvatskih arheoloških spomenika i Muzejom grada Splita. Projekt financira Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske te Splitsko-dalmatinska županija, čime se omogućuje širenje svijesti o važnosti očuvanja bogate kulturno-povijesne baštine.