Postav
U prizemlju utvrde Gospina batarija u Visu smještena je hidroarheološka građa, u kojoj se izlažu različiti tipovi amfora pronađenih u viškom akvatoriju, koje svjedoče o važnosti Ise kao trgovačke destinacije te o važnosti njezine luke. Među njima se ističe rijetka grčka amfora iz 5./4. st. proizvedena u Korintu. Izloženi su: dolij velikih dimenzija, naknadno prošupljen po površini tijela, prečke antičkih sidara i teret potonulog broda koji su činile amfore tipa Lamboglia 2, s kraja 2. i iz sredine 1. st. pr. Kr.
Na katu utvrde izložena je Pretpovijesna i helenistička zbirka, koju čine predmeti pronađeni na otoku Visu u razdoblju od neolitika do kasnog helenizma. U prvom odjeljku izložen je pretpovijesni materijal iz starije faze mlađega kamenog doba, zatim brončanog i željeznog doba: keramički ulomci, fibule i spiralno-naočalasti ukrasi.
Izloženi su potom korintski aribali (aryballos), posudice za parfeme, etrurski kantar (kantharos) tipa buccero te kipić koji vjerojatno predstavlja božicu zagrobnog života (Kora, Perzefona). Slijede izlošci južnoitalskih vaza crvenofiguralnog stila: hidrija (hidria), kern (kernos), svadbeni lebet (lebes gamikos), lekana (lekanis) i dr. Predmeti se datiraju u drugu polovinu 4. st. pr. Kr.
Keramka tipa Gnathia zastupljena je brojnim primjercima izrađenima na prostoru Taranta (Taras) i Canose (Kanusion) te općenito južne Italije. Druga skupina Gnathia keramike predstavljena je posudama izrađenim u lokalnim isejskim radionicama. Značajke Gnathia keramike su ižlijebljena površina posude (ne uvijek) te ukrašavanje u bijeloj, žutoj i crvenoj boji na crnoj podlozi. Isejska Gnathia zadržava ista obilježja, ali je karakteristična i po tome što se kao ukras na njoj javlja tzv. West slope stil. Predmeti se datiraju od zadnje trećine 4. st. pr. Kr. do 2. st. pr. Kr.
Posebno je značajan nalaz brončane glave božice Artemide, koja je u Zbirci izložena kao kopija. Glava je bila dio kipa veličine 150 cm, izrađenog u Praksitelovoj tradiciji. To je rad s kraja 4. st. pr. Kr. i jedan je od najznačajnijih grčkih brončanih spomenika u Hrvatskoj.
Od drugih posuda izložena je crnopremazana keramika i keramika tipa Alto Adriatico, od kraja 4. st. pr. Kr. do 3. st. pr. Kr.
U slobodnom prostoru stalnog postava nalaze se nadgrobni i javni natpisi, predstavljeni stelama različitih oblika, u najvećoj mjeri trapezoidnog tijela s trokutnim zabatom. Posebno je značajan tzv. Jonijev natpis, iz kojeg je razvidno da se Isa nazivala Jonijevim otokom, te natpis koji spominje stratege.
U zadnjem odjeljku Zbirke izložen je ženski zlatni i brončani nakit i toaletni pribor te veoma lijepa brončana enohoja koja je služila u obredne svrhe. Na završetku ručke nalazi se krilata sirena sa školjkom u desnoj ruci. Na dnu ručke jedna je od Hora, personifikacija proljeća.
Mali kameni žrtvenici bili su čest inventar isejskih kuća; mnogi su bez natpisa, dok je na nekima od njih sačuvan i posvetni natpis. Jedan od njih glasi: (božici) Siriji, Ktesija posvećuje. Svi su žrtvenici bez ukrasa, a ako ih ima, vrlo su skromno izvedeni, tek linearno.
Zbirka završava izloženim terakotnim figuricama, od kojih prevladavaju mali ženski kipići tipa Tanagra, ali i drugi oblici, poput ptice na šipku, malog modela brodice, male kazališne obrazine i sl.
Zbirka predstavlja najveću kolekciju predmeta iz helenističkog razdoblja u Hrvatskoj, a svi su pronađeni na prostoru antičke Ise i njezinih nekropola.